Obec Malé Leváre: Aktuálne

Prejsť na obsah.

Obec

odkaz na kategóriu obec

Obecný úrad

odkaz na kategóriu podnikateľ

Samospráva

odkaz na kategóriu samosprava

Občan

odkaz na kategóriu občan

Včelári

V Levárkách sa včelárilo od nepamäti. Pôvodne to bolo včelárenie založenie na likvidácii včelstva, ktorému sa med odnímal. Až roku 1869 založil národný buditeľ štefan Závodník prvý spolok včelárov v hornom Uhorsku, čo malo istotne odozvu aj u nás. Včelári tu však pracovali skôr individuálne.
Včelári v Levárkách, tak ako včelári na celom Záhorí, chovajú včely rasy kranka-apis cariea, ktorej pôvod sa kladie do dnešného Slovinska, Odkial sa šírila ďalej na balkán  a na sever do alpskej a karpadskej oblasti. Jej chov vytlačil pôvodnú včelu čiernu - apis nigra, ktorá sa ešte miestami udržala v horských oblastiach strednej Európy. 

Včelári včelária  v úloch s vrchom prístupným  rozoberateĺným dielom a stanovištia maju stabilné pri domoch a v záhradkách alebo v chotári v lesných porastoch. Znáškové pomery v levárčanskom katastri možno považovať vcelku za uspokojivé. Sú tu ovocné stromy, vŕby, agát, lúky,v povodí rieky moravy aj astra kopijovitá, z kultúrnych plodín repka olejnatá, slnečnica a ďatelinové krmoviny. Zlý dopad na znášku majú jarné mrazy, ktoré často poškodzujú ovocné stromy, repku a agát. Zdravotný stav včelstiev je zatiaľ dobrý. Včelári pravidelne ošetrujú včelstvá liečivami, ktoré ničia včelích škodcov.

Skrabak@amedial.sk